Bine ati venit!

AcasaGalerieCalendarFAQCautareGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Cea mai profitabila rasa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
George
Administrator
Administrator

Puncte : 104
Reputatie : 0
Data de inscriere : 08/04/2012
Varsta : 23
Localizare : Stulpicai, SV

MesajSubiect: Cea mai profitabila rasa   Mier Apr 18, 2012 1:34 pm

Dumneavoastra care credeti ca sunt cele mai profitabile rase din punct de vedere al obtinerii productiei ridicate de carne?
Eu spun ca rasele mijlocii sunt cele mai profitabile in special neozeelandezii si californienii deoarece pot ajunge la maturitatea sexuala la varsta de 5 luni, corpul bine imbracat in muschi, numar mai mare de pui la fatare care daca au parte de o furajare corespunzatoare pot fi sacrificati la varsta de 3 luni. Ganditi-va ca este un mare avantaj fata de rasele mari acestea ajungand foarte greu la maturitatea sexuala, chiar si la varsta de 9 luni, au un numar mic de pui nascuti, mortalitate foarte mare in cazul nou nascutilor deoarece acestia pot muri striviti de mamele lor, puii din rasele mari nu vor putea fi sacrificati la varsta de 3 luni chiar daca au greutatea corespunzatoare din cauza constructiei lor deoarece ei nu au musculatura bine formata la varsta de 3 luni.
Sus In jos
http://iepuristulpicani.co.cc/
g40g
nou nascut
nou nascut

Puncte : 20
Reputatie : 3
Data de inscriere : 09/04/2012
Localizare : Stulpicani

MesajSubiect: Re: Cea mai profitabila rasa   Mier Apr 18, 2012 2:12 pm

Foarte bune informatiile, uriasii vor fi buni pentru sacrificare abia la 4 luni, deci au un dezavantaj mare fata de rasele mijlocii avand in vedere productia de carne.
Sus In jos
kok
nou nascut
nou nascut

Puncte : 140
Data de inscriere : 09/04/2012
Varsta : 29
Localizare : VIISOARA Judetul CLUJ

MesajSubiect: CEA MAI PROFITABILA RASA   Sam Apr 21, 2012 11:31 pm

Parerea mea sincera este ca cea mai buna rasa pentru productia de carne este cea a hibrizilor , dar nu orice fel de hibrizi. Mascul de NEO + Femela CALIF din nastere iei o femela hibrida pe care o sa o dai la monta la Mascul de NEO , daca e posibil pe atunci ar fi bine sa fie chiar masculul la care ai dat si femela de CALIF adica tatal iei. O sa produca niste pui hibrizi care din cauza stransa a geneleor paternale pana in varsta de 4 luni o sa aiba o dezvoltare foarte foarte buna a carnii dar o dezvoltare foarte slaba a oaselor din cauza genelor. Ideea e ca acesti iepuri 99% o sa trebuiasca sacrificati pentru ca nu o sa prea poti sa ii dai la inmultire sau de prasila din cauza lipsei mari de calciu , insa pentru productia de carne sunt excelenti. Nu am facut personal experimentul dar urmeaza sa il fac mai in vara , am tot ce imi trebuie , Mascule NEO , femela CALIF insa nu am timp ca vreau sa produc cati mai multi pui de rasa pura momentan. O sa mai revin prin vara la subiectul acesta. Aveti aici o poza cum arata o femela de prasila din NEO + CALIF = http://cris1981.sunphoto.ro/Neozeelandez_alb_si_Californian/65030233 . Am ramas foarte frumos impresionat de aspectul ei.
Sus In jos
http://www.lolzap.sunphoto.ro
iriunq
Moderator
Moderator

Puncte : 29
Data de inscriere : 04/07/2012
Varsta : 40
Localizare : campulung ,arges

MesajSubiect: salut   Mier Iul 04, 2012 9:13 am

Eu am facut hibrizi din negru vienez femela si belgian mascul.
Cresc foarte bine. Sunt multumit de ei.
Acum am bagat negru vienez femela la marele alb. Sper sa iasa ceva frumos si bun.
Mai astept pui din belgian femela si marele alb Smile

Sus In jos
http://iepuriiluiiriqdincampulung.wordpress.com/
ovidiuxxl
nou nascut
nou nascut

Puncte : 13
Reputatie : 10
Data de inscriere : 04/02/2015

MesajSubiect: Re: Cea mai profitabila rasa   Joi Feb 05, 2015 10:23 pm

kok a scris:
Parerea mea sincera este ca cea mai buna rasa pentru productia de carne este cea a hibrizilor , dar nu orice fel de hibrizi. Mascul de NEO + Femela CALIF din nastere iei o femela hibrida pe care o sa o dai la monta la Mascul de NEO , daca e posibil pe atunci ar fi bine sa fie chiar masculul la care ai dat si femela de CALIF adica tatal iei. O sa produca niste pui hibrizi care din cauza stransa a geneleor paternale pana in varsta de 4 luni o sa aiba o dezvoltare foarte foarte buna a carnii dar o dezvoltare foarte slaba a oaselor din cauza genelor. Ideea e ca acesti iepuri 99% o sa trebuiasca sacrificati pentru ca nu o sa prea poti sa ii dai la inmultire sau de prasila din cauza lipsei mari de calciu , insa pentru productia de carne sunt excelenti. Nu am facut personal experimentul dar urmeaza sa il fac mai in vara , am tot ce imi trebuie , Mascule NEO , femela CALIF insa nu am timp ca vreau sa produc cati mai multi pui de rasa pura momentan. O sa mai revin prin vara la subiectul acesta. Aveti aici o poza cum arata o femela de prasila din NEO + CALIF = http://cris1981.sunphoto.ro/Neozeelandez_alb_si_Californian/65030233 . Am ramas foarte frumos impresionat de aspectul ei.
eu nu sunt de acord sa se monteze tata cu fica pentru ca pot in primul rand sa iti moara si sa n se dezvolte la fel.Stiu ca sunt incepator si am doar 15 ani dar asta e opinia mea.Fara suparare.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cea mai profitabila rasa   

Sus In jos

Cea mai profitabila rasa
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Colaj poze
» AM O CATEA DE CIOBANESC CORB SI CAUT UN MASCUL DIN RASA EI PENTRU MONTA
» Notiuni zootehnice despre ameliorarea animalelor